S propagandou na večné časy

Autor: Radovan Medovič | 5.4.2018 o 12:40 | Karma článku: 1,47 | Prečítané:  402x

Toto je vysoká hra a ja čestne priznávam, že nemám ani páru, ako sa hrá. Nepáči sa mi však, že tu niekto manipuluje naším podvedomím.

S propagandou na večné časy

Propaganda tu vždy bola a bude. Teraz to voľajako vnímam lepšie najmä vďaka kritickému mysleniu, ktoré je tou najlepšou obranou voči propagande. Myšlienkový koktail, pozostávajúci zo selektívnych právd a  poloprávd, prifarbených nezmyslov a úplných klamstiev, je tradičným politickým nástrojom. Nielen teraz, ale aj za „cisára pána“ a určite aj oveľa skôr. Nie som vyslovený pamätník socializmu, ale čo - to si pamätám.

Najmä prvý kontakt so slovom propaganda. Vtedy bol celý západný svet za „bubákov“ a bratský Sovietsky zväz bol automatom na pravdu. To je taký klasický konštrukt, ktorý si pamätáme, napriek tomu, že už v 80.-tych rokoch sme to tak voľajako už „nepapali“. Začali sem prenikať prvé americké filmy, z ktorých sme všetci boli, ako sa vraví, „predposratí“. Nikto nechcel byť ako doktor Živago, kapitán Dabač,  Zoja Kosmodemianská alebo Timur a jeho družina. Tieto vzory, predkladané socialistickou propagandou, proste nestíhali za legendárnym Rambom, Rockym, Johnom Matrixom z Komanda alebo Drsným Harrym v podaní Clinta Eastvooda. To bola prvá západná propaganda, ktorá tú socialistickú proste zmietla.

Všetci títo udatní bojovníci nám už za socializmu začali brúsiť mozgové závity. A my sme tomu ,samozrejme, tlieskali. Veď kto boli tí zlodusi? No samozrejme Rusi. Každý druhý zlý agent v „Bondovkách“ bol z KGB, známy bitkár Ivan Draga, čo tak nehodne zabil dobrého amerického boxera, bol samozrejme Rus. Všetci vietnamčíci vo všetkých klasických strieľačkách z Vietnamu boli rozoznateľní po sovietskych červených hviezdach a ruských veliteľoch, ktorí, ako ináč, v kuse mučili „nebohých“ amerických vojakov. Film po filme bol nasiaknutý protiruskou propagandou a tak voľajako sme tým nasiakli aj my. Počítačové hry nie sú výnimkou. Aj keď sú postavy vymyslené, na „dobrej“ strane vždy stoja vojačikovia s bielymi hviezdičkami a orlami v znaku a na druhej strane šialenci, ktorí chcú vyhodiť celý svet do vzduchu, ako inak, v uniformách nápadne pripomínajúce tie sovietske. Mne sa nepáčia ruské pesničky a neznášal som „Puškinov pamätník“. A nebyť kritického myslenia, sám by som hnal ruských diplomatov zo Slovenska. Lenže tieto dobre platené šarády expertov Naďov nie sú nič iné ako tisícročné divadielko na tému: Kto má lepšiu propagandu, má aj väčšiu pravdu.

Vravím len – urobme si vlastný názor. Spoznajme každú mincu z oboch strán. Hlavne nepľujme okolo seba síru, lebo nateraz je „Rambo“ náš kamarát. Smrť Skripaľova je popretkávaná spravodajskými hrami. Kto si myslí, že v tomto prípade ide Británii len o hľadanie vrahov, musí byť naozaj ťažká naivka. Toto je vysoká hra a ja čestne priznávam, že nemám ani páru, ako sa hrá. Nepáči sa mi však, že tu niekto manipuluje naším podvedomím. Nie sme objektívni a miesto zdravého rozumu nás ovládajú emócie. Naozaj nejde o to, či sa Rusko samé pričinilo, že je cieľom nepriateľských aktov a konšpirácií. Strácame však nadhľad a miesto hľadania odpovedí  preberáme hotové pseudopravdy. Veď, preboha, to nie je žiadna hanba povedať, že jednoducho nevieme, aká je pravda. Namiesto toho ideme niekoho vyháňať na základe „spolusúdružskej“ solidarity. To tu už raz bolo, priatelia, len sme boli pichnutí v inom zadku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Konšpiračné teórie doľahli aj na Hlinu (Schutzov týždeň)

Na reguláciu zostáva už len populizmus.

EKONOMIKA

Zavreté účty, odídený premiér. O čom bola Panama Papers

Najvýraznejši zistenie zo Slovenska bolo o akcionárovi poisťovne Dôvera.


Už ste čítali?